`
Popis |
Formát: CD, Album, Výběr Žánr: Lidová píseň, Dechovka
Příležitost založení dechové hudby v Dolních Bojanovicích se naskytla se vznikem hudebního kurzu, který založil pan učitel Pavel Janeček ve školním roce 1958/59. Po velkém úsilí nadšenců lidové hudby se podařilo v sedmdesátém roce uspořádat Krajskou soutěžní přehlídku dechových hudeb, na které pod taktovkou pana učitele Pavla Janečka dechovka zvítězila a otevřela si tak cestu na celostátní soutěž o "Zlatou křídlovku" v Českých Budějovicích.
Na tuto soutěž se již kapela připravovala s novým dirigentem Václavem Kafkou a kapelníkem Michaelem Komosným, pod oficiálním názvem "Podlužácká dechovka z Dolních Bojanovic". Získala zde 3. místo za kapelami Amatti Kraslice a Budvarkou z Českých Budějovic. Protože Podluží je široký pojem, rozhodla se kapela pro nový, výstižnější název - "Bojané".
Chlapci z dechovky zvolili jméno souboru podle historické zprávy o jejích obci, sahající až do roku 1196. Tehdy osada Dolní Bojanovice patřila Hradišťskému klášteru u Olomouce, jemuž ji daroval olomoucký vévoda Vladimír. V pozdější době byl majetek Bojanovic převeden šlechtickému rodu, který se nazýval "páni z Bojanovic" nebo též "páni z Bojanova". A odtud vychází současné jméno kapely - "Bojané". Rytířský nebo šlechtický znak původních Bojanů se však nezachoval.
V roce 1973 přivádí dirigent Václav Kafka s kapelníkem Stanislavem Bílkem kapelu opět do Českých Budějovic na "Zlatou Křídlovku", ale role favorita příliš svazovala a neobjektivní hodnocení, dnes již dobře známé příčiny, ji na první příčku nepostavily. Přesto je nabídek k vystoupení souboru v různých částech naší republiky mnoho a zájem projevil i Čs. rozhlas.
Dne 19. 5. 1974 vystupují Bojané v Čs. televizi v pořadu "Muziky, muziky" a získávají velkou popularitu a oblibu. Vychází nová první LP deska pod názvem "Hrajte nám Bojané", kterou vydalo vydavatelství Panton. Po těchto úspěších kapela nahrává další zvukové nosiče, spolupracuje s Čs. televizí a Čs. rozhlasem. V roce 1980 pod vedením kapelníka Jaroslava Račického vystupují Bojané i ve známém pořadu bývalé NDR "Ein Kessel Buntes" vedle našich populárních interpretů.
V roce 1982 Jaroslav Račický na vlastní žádost skládá funkci kapelníka z rodinných a pracovních důvodů a kolektiv jednohlasně volí do čela kapely trumpetistu Josefa Esterku. Uměleckým vedoucím a dirigentem se stává profesor brněnské konzervatoře Rudolf Zavadil, kterého v roce 1987 vystřídal dirigent Jiří Volf. V roce 1990 se stává kapelníkem Štěpán Esterka, který ve spolupráci s dirigentem Jiřím Volfem vedl kapelu až do roku 2001.
Za tu dobu se v kapele vystřídalo mnoho muzikantů, zpěváků např. Jožka Severin, konferenciérů a lidových vypravěčů např. Marie Nováková, Jan Komosný, Jan Herka a další. V roce 2001 převzal kapelu nynější kapelník Stanislav Esterka, který v roce 2002 pod taktovkou svého profesora pana Jana Slabáka přivádí kapelu Bojané opět na "Zlatou křídlovku", poprvé konanou v Hodoníně jako mezinárodní soutěž, kde získávají 1.místo a titul absolutní vítěz.
K popularitě kapely přispěla také mnohá vystoupení na festivalech, např.v Ratíškovicích, Tvrdonicích atd., ale také v Rakousku, Švýcarsku, Německu, Holandsku, Maďarsku, Slovensku, Belgii, Itálii, Polsku, Francii.
Bojané vydali také mnoho hudebních nosičů (CD), na kterých stále kladou důraz na tradiční pojetí dechovky, které vychází z regionu bohatého na lidovou tvořivost. A právě z ní čerpají svůj repertoár, který obohacují i o krásné polky či valčíky současných autorů. Od svého vzniku Bojané urazili kus cesty, ale po celou dobu se snažili dát posluchačům pěknou písničku, což je i dnešní přání a motto kapely se svými sólisty Annou Řezáčovou, Pavlou Hranickou, Vojtěchem Račickým a konferenciérem Karlem Kopřivou, pod vedením kapelníka Stanislava Esterky.
Jako poděkování všem muzikantům, sólistům a dirigentům, kteří s kapelou Bojané účinkovali nebo účinkují, vyšlo k 50. výročí CD "Nezapomenutelné živé písně a melodie nahrány v letech 1977-1997". |