`
Popis |
Formát: CD, Compilation, Reissue, Remastered Původní vydání: 1973 Žánr: Rock Styl: Blues Rock
Janis Joplin je jednou z nejvýznamnějších představitelek hudby 60. let 20. století, tedy období hudby hippies. K hudbě hippies v podstatě u všech umělců/kyň patří i životní styl, kterým i Janis samozřejmě žila. Její význam nepochybně spočívá v novátorském přístupu „bílé holky“ k rhythm&bluesové hudbě, poněvadž nikdo z bělošské komunity nezpíval blues tak jako ona. Určitou paralelu s ní můžeme v posledních letech najít u Amy Winehouse, která stejně jako Janis patří do Klubu 27.
Její hudební kariéra začíná roku 1962, kdy se stává členkou tria The Waller Creek Boys. O rok později se stěhuje do San Franciska, kde vystupuje a zpívá po klubech mj. s Jormou Kaukonenem, pozdějším členem Jefferson Airplane. Ovšem se zpěvem chce skončit a projevuje zájem o studium, proto se v roce 1966 vrací domů. Zpěv jí ale chybí, a tak se téměř záhy vrací do San Franciska a nastává zlom v její hudební kariéře, stává se členkou Big Brother & The Holding Company, se kterou v roce 1967 velmi úspěšně vystupuje na festivalu v Monterrey. Diváci jen hledí s otevřenou pusou, jak „si ta bílá holka dává blues“. Nahrává s kapelou desku a stává se hvězdou.
Vědoma si své slávy, opouští kapelu Holding Company a zakládá vlastní uskupení Kozmic Blues Band, se kterým pomalu ale jistě opravdu dobývá hudební svět. S toutou kapelou natáčí i jednu z nejznámějších skladeb z jejího pera, a to Piece Of My Heart. A jako každá tehdejší ikona hippies hudby vystupuje z Kozmic Blues Band na festivalu ve Woodstocku v roce 1969, vedle takových hvězd jako Carlos Santana, či nesmrtelný Jimi Hendrix. Září zde naprosto neskutečně a je-li to vůbec možné, získává ještě větší slávu. O rok později se kapela rozpadá, ovšem to v této době není žádnou výjimkou. V posledních několika měsících života nahrává i s kapelou The Full Tilt Boogie Band, se kterou vydává i nezapomenutelný hit Cry Baby. V září 1970 nahrává své pravděpodobně nejslavnější album Pearl, které však kvůli smrti nedodělá a album vyjde po její smrti, což je nepochybně jeden z důvodu jeho prodejnosti.
Hudba Janis Joplin je typická pro svou dobu, texty asi spíše nadčasovější. Způsob, jakým se ujímá žánru blues, je do té doby nepoznaný, zvláště v podání bělošky, když vezmeme v úvahu fakt, že blues a jazz je přední záležitost černochů, ovšem znakem „šedesátek“ je mj. i experimentace a proplétání žánrů, což řadí kapely a jednotlivce této doby mezi nejvýraznější a nejvlivnější představitele populární hudby, např. Jimi Hendrix, Carlos Santana, Beatles, Eric Clapton aj.
Její nejsilnější stránkou je samozřejmě její nakřáplý hlas a pak frázování a schopnost improvizace. Velmi diskutabilní je i její závislost na drogách z hlediska tvorby. V době hippies samozřejmě žádná novinka, spoustu umělců a umělkyň dokonce stavy po požití drog inspirovaly a vznikaly díky nim i hity, ovšem většinu umělců a umělkyň závislých na drogách jejich závislost i zničila. Můžeme se jen dohadovat o tom, jak by její tvorba vypadala, kdyby si žádnou závislost na heroinu nepořídila a jak by hlavně její tvorba vypadala dnes. Janis Joplin je známá i jako jedna z hudebnic, která prodala obrovský počet alb po své smrti - od roku 1991 je to 7,8 milionu kusů. |