Lukáš Sommer - Savana!

Dvojklikem na obrázek ho zobrazíte v plné velikosti

Oddálit
Přiblížit

Lukáš Sommer - Savana!

Můžete být první, kdo napíše recenzi tohoto produktu

Běžná cena: 229,00 Kč

Akční cena 194,00 Kč

CD

Do 14 dnů

NEBO

Další informace

` ` ` ` ` ` ` ` ` ` ` ` ` ` ` ` ` `
Interpret Lukáš Sommer
Titul Savana!
Nosič CD
Typ nosiče CD
Dostupnost Do 14 dnů
Dodání do dnů 14
Tracklist 1. Ommagio a Jan Kaplický -- preludium 2:58
2. Hommaje aj. Rodrigo -- preludium 3:51
3. Neopouštěj mě -- preludium 4:31
4. Savana! -- preludium 5:14
5. Byli jsme? -- preludium 3:22
6. Píseň o Viktorce 6:57
7. Windsurfing - pocta Pavlu Steidlovi 4:49
8. Regina Coeli 5:15
9. Bezvěří 5:39
10. Tramín – vzpomínka na Mikulov 4:57
11. Píseň pro Lili 2:45
12. Ukolébavka pro Tyšiho 3:23
13. Druhý dopis otci 2:48
Popis Lukáš Sommer (1984) se narodil v Českých Budějovicích, kde vystudoval konzervatoř v kytarové třídě profesorky Vilmy Manové. Během studií bral také první kompoziční lekce u profesora Jiřího Churáčka. Z té doby pochází první výraznější skladba, kterou na sebe upozornil odbornou veřejnost (Monolit pro dechový orchestr a bicí nástroje - psanou pro Concerto Bohemia). V závěru studia byl přijat na Pražskou konzervatoř do kompoziční třídy profesora Věroslava Neumanna, o rok později pak na Akademii múzických umění do kompoziční třídy profesora Ivana Kurze, ve které absolvoval rozsáhlou vokálně-orchestrální kantátou Ostny v závoji.

Studium v kytarové třídě u profesora Milana Zelenky však z důvodů zranění levé ruky přerušuje a na více jak pět let přestává hrát. V té době se plně věnuje kompozici a píše řadu skladeb pro přední interprety naší i mezinárodní scény. V roce 2012 napsal na objednávku festivalu Pražské jaro flétnový koncert Dopis otci a stal se tak vůbec nejmladším osloveným autorem v historii festivalu. Impulzem k návratu ke kytaře je mu až setkání s fenoménem tzv. bezpalcové techniky v levé ruce. První kompoziční pokusy testuje zejména v klubové scéně, teprve později na větších pódiích a posléze i na zahraničních recitálech (Miláno, Modena, Sagunto, Drážďany, Berlín). Vyvrcholením je CD, které držíte v rukou.

Pohled autora a interpreta:
Vždycky jsem si přál autorské album a dlouho hledal klíč k propojení stylových světů. Tím klíčem nakonec jsou – kytary. Má láska k rozdílnému zvuku kytar a nemožnost vydržet u jedné jediné. Tramín je má vzpomínka na Mikulov a rozednění na Svatém kopci. První motivy Legendy o Viktorce jsem si črtal už někdy v patnácti letech, tehdy to byl celovečerní melodram na báseň J. Seiferta. Dodnes mě mrazí při závěrečných verších „Ty lásko pozdravena buď. Buď věčná skutečností, jsi-li.“

Windsurfing – má první skladba po šesti letech bez kytary. Z miniaturních cvičení, stupnic a rozehrávání začala narůstat hudba. Z rodinného alba jsem vybral dvě fotografie - můj syn Matyáš v našem starém kočárku, který při procházce dělal rytmus v 7/8 taktu, a vznikla tak Ukolébavka pro Tyšiho. Julie jako smějící se novorozeně v porodnici, kde se miminka obvykle nesmějí, proto Píseň pro Lili. Setkání s poezií Víta Slívy pro mne bylo jako zemětřesení. Krátké slezské údery se mi zavrtávaly do hlavy tak mocně, až došlo k přečtení krátké modlitby Bezvětří. Rád experimentuji s podladěním nástroje. Při jedné noční improvizaci se zcela bez přípravy narodila nová skladba a já byl tak u vytržení z její definitivnosti, že jsem za ni v duchu poděkoval Královně nebes, proto Regina coeli.

Osou alba je 5 preludií, pro mě tak trochu časosběrný dokument. Neopouštěj mě... - mé volání na vzdalující se milovanou bytost. Vzpomínka na Jana Kaplického – údiv nad vzdušností jeho stavby v italské Modeně. Hommaje a J. Rodrigo – pocta milovanému Joaquinu Rodrigovi. Savana! - zhudebněná touha žít na nějaký čas v Africe. Byli jsme? - opět Vít Slíva a drtivé „Slzím si do brýlí. Byli jsme? Nebyli?“. Ta otázka pro mě znamená vše. Byli jsme? Já sám se takto často ptám, než nasadím první akord v Druhém dopisu otci.
Váš Lukáš Sommer
SKU WR002
Ean 8594173210028
Rok vydání 2015
Pořadové číslo 1000112264
Sleva Sleva 15 %
Doporučená prodejní cena 229,00 Kč

Štítky produktu

Štítky oddělujte mezerou. Víceslovné uzavřete v apostrofech (').