`
Popis |
Formát: Audio CD Žánr: Lidová hudba
Hraje Mistříňanka Antonína Pavluše a zpívají Dominika Hromková, Veronika Hromková, Marie Žáková, Miloslava Pašková, Václav Řihák, Vít Nosek, Marek Prajka a sbor Mistříňanky. Na CD uslyšíte tyto písničky: Švarný šohaj, Néni v tem Mistříně, Sobotěnka ide, Sbohem našej lásce a mnoho dalších.
Málokdo ví, že dechová hudba Mistříňanka Antonína Pavluše vznikla v roce 1967 v Miloticích, kdy bratři Antonín a Josef Pavlušovi kolem sebe soustředili pro dechovku stejně zapálené muzikanty a vystupovali na kulturních akcích v regionu Moravského Slovácka. A protože tomuto uskupení mladinkých muzikantů narůstala postupně velká popularita a v Miloticích již dvě dechové hudby existovaly, začala dechovka zkoušet v sousední obci Svatobořice-Mistřín. Zde získala potřebné zázemí a z názvu obce odvodila i název svůj.
Pod vedením staršího z bratrů Antonína vystupovala celých čtyřicet let. Za tuto dobu absolvovala nespočet akcí – plesů, fašanků, velikonočních zábav, letních nocí, hodů a koncertů. Účinkovala i na svatbách a pohřbech. Zúčastnila se různých festivalů a soutěží, ze kterých vždy přivezla významné ocenění, většinou první místo. Mezi nejvýznamnější patří první místo v soutěži O Zlatou křídlovku, kterou vyhrála jako první moravská dechovka v roce 1975 v Českých Budějovicích a první místo na Mistrovství světa dechových hudeb ve Švýcarsku v roce 1990, kde byla nominována společností Pragokoncert.
Běh života nelze zastavit a tak jako ve všech sférách života dochází ke změnám, tak i v Mistříňance se měnili na svých pozicích muzikanti a zpěváci. Jedni odcházeli a jiní nastupovali na jejich místa. Všichni ale vždy odvedli tu nejkvalitnější práci, protože z jejich přednesu byla cítit obrovská láska k muzice a k té lidové obzvláště a zejména obrovská odpovědnost vůči divákům a posluchačům. V roce 1965 bratři Pavlušovi nemohli tušit, jak jednou ocení, že se jejich mamince v tomto roce narodil jejich nejmladší bráška František. Ten v současnosti píše novodobou historii této velmi oblíbené slovácké dechovky. V roce 2007 se ujal funkce kapelníka Mistříňanky a pokračuje v tom, co jeho předchůdci započali.
Z původního obsazení zůstávají v kapele pouze dva muzikanti. Věkovým průměrem dnešní Mistříňanka patří mezi nejmladší dechové soubory. V současné době je uměleckým vedoucím František Pavluš mladší, který ctí zásadu, kterou Mistříňance vytýčil při jejím založení jeho strýc Antonín a tou je „nikdy nehrát ledabyle a aby muzikant a muzika v první řadě hrála pro lidi. A ať je to muzikant, zpěvák nebo skladatel, musí svým uměním oslovit i to nejprostší lidské srdce.“ A to se dle ohlasů posluchačů této dechové hudbě daří.
Mistříňanka na svých vystoupeních prezentuje nejenom klasickou lidovou hudbu, ale je schopna bravurně přednést i moderní a vážnou hudbu. Více informací o Mistříňance a také obsazení jednotlivých sekcí najdete na internetu na webových stránkách a na profilu na sociální síti facebook. V dnešní době se totiž bez moderních medií neobejde ani „dechovka“. Samozřejmě neustále pro své posluchače vydává CD a DVD nosiče, kterých je v současné době cca 90 A hlavně můžete její jednotlivá vystoupení nebo celé pořady sledovat v nově vzniklé televizi Šlágr.
Přáním všech členů Mistříňanky je, aby si v dnešní uspěchané době co nejširší publikum našlo v jejím repertoáru tu svoji písničku nebo skladbu, aby dělali svým posluchačům a příznivcům co největší radost a aby nikdy nebyla dechovka okrajovým žánrem na hudebním poli. |