N.V.Ú. (Nepřichází v úvahu) - 14 dní (1994)

Dvojklikem na obrázek ho zobrazíte v plné velikosti

Oddálit
Přiblížit

N.V.Ú. (Nepřichází v úvahu) - 14 dní (1994)

Můžete být první, kdo napíše recenzi tohoto produktu

219,00 Kč

CD

Do999

NEBO

Další informace

` ` ` ` ` ` ` ` ` ` ` ` ` ` ` ` ` `
Interpret N.V.Ú. (Nepřichází v úvahu)
Titul 14 dní
Nosič CD
Typ nosiče CD
Dostupnost Do999
Dodání do dnů 999
Tracklist 1. Čistá chodba 3:37
2. Až já budu voják 2:14
3. Tvůj jinej člověk 4:47
4. Mysli na mě až budeš pod ním 2:57
5. New Age 3:25
6. Hnusná hra 1:41
7. French ´75 2:58
8. Dno 3:45
9. Pozdě 2:26
10. Divnej 5:30
11. Potrat 3:10
12. Holubí dům 2:31
13. Máš mozek... 6:22
14. Běžnej hit 3:21
15. A Time 0:57

Popis Formát: Audio CD
Žánr: Rock, Punk
Země: ČR

Původ této punkové party z Nového Bydžova se datuje už do první poloviny 80. let. Frontman Štěpán „Steve“ Málek svoji první kapelu založil už někdy v roce 1982 během studií na Střední škole kamenoprůmyslu (tzv. „šutrárně“) v Hořicích - jmenovala se Ježkovy zraky a hrála jakýsi hybrid undergroundu a punku. Na jaře 1985 se jako hráč na klávesy a saxofon spojil s kytaristou Pavlem „Pafkou“ Doležalem (později zvaným též „Van Lahven“) v novovlnné skupině Manichinace, v níž působily ještě dvě dívky - Vendula Machová (ds) a Romana Slavíková (voc). Záhy ovšem první jmenovanou vystřídal bubeník Jiří Chramosta a druhou vokalistka Zuzana Doležalová j.h.

Jelikož však sound kapely stále nesplňoval představy obou hlavních protagonistů, rozhodli se těleso přebudovat. V té době oba poslouchali takový ten obecný guláš nové hudby, která k nám přicházela ze Západu – od klasiků Damned, Clash a Sex Pistols a aktuálnějších Die Totenhosen přes Devo, Cure a Joy Division až k Einstürzende Neubauten, D.A.F., Kraftwerk nebo Can a Throbbing Gristle. A do toho jeli samozřejmě DK a Exploited. Takže vytvořte z tohoto inspiračního mišmaše nějaké hudebně pevněji ukotvené těleso! Přesto se Manichinace postupně přetavila v soubor, který většinu uvedených vzorových ingrediencí začal velmi decentním způsobem používat, a jelikož se změnilo i jeho obsazení, bylo nutné přijmout i nový název.

A tak přibližně od podzimu roku 1985 počala působit na naší scéně skupina Kmitací Adapter (název vznikl podle cedulky, označující jakýsi prapodivný starý aparát, válející se na místní skládce), jež se snažila mixovat punk s novou vlnou. Její sestava se neustále měnila, ta první, která vydržela asi půl roku, byla následující: Štěpán „Steve“ Málek (sax, ks, voc), Pavel „Pafka“ Doležal (g), Jiří „Jichr“ Chramosta (ds) a Martin Krois (bg). Na začátku roku 1986 už hrál na bubny Robert Molín a na baskytaru Robert „Kolík“ Kolakovský, což vydrželo přibližně do jara 1987. Poté se místo nich v souboru objevili bubeník Martin Trávníček a basák Tomáš Rypan.

Kapela zkoušela v Novém Bydžově, přičemž její členové se scházívali v restauraci místního hotelu Lev. Hudba a texty byly kolektivní záležitostí – členové bandu přinášeli už buď hotové věci nebo jen fragmenty a postupně se na obém pracovalo, až se nakonec vše dobrousilo do patřičného tvaru. Šíře textového spektra tak trochu vyplývala z šíře hudebního záběru, který se kapela snažila obsáhnout. Takže zcela stručně řečeno „od závažných témat až po úletové píčoviny“.

Premiéru si Adaptér odbyl (ještě v první sestavě) na fesťáku v Chvaleticích (1985), což byla kromě pozdějšího vystoupení v Hořicích jediná oficiální akce na které skupina vystoupila – až do listopadu 1989 hrála pouze na podzemních koncertech, většinou ve Východních Čechách, a to i přesto, že měla „papíry k hraní“ (přehrávky úspěšně absolvovala přímo v jámě lvové – rudém Hradci Králové). Tyto undergroundové akce v hospodských sálech byly totiž naturelu kapely mnohem bližší. Namátkou – Hrádek U Nechanic (několikrát), Lukavec u Hořic, Heřmanův Městec, Český Těšín, Běleč u HK, Bukovina u HK, Olomouc, Hořice, Pardubice atd.

Od konce roku 1987 až do jara 1988 proběhly v kapele opět další změny. Ke čtveřici Málek, Doležal, Rypan, Trávníček se přidaly po delší době znovu dvě dívky – Pavlína Mencová (voc) a Renata „Paragánka“ Pavlíčková (ks, voc), a protože i hudba začala více než k nové vlně tíhnout k punku, opět se změnil název, tentokrát na Nepřichází v úvahu (N.V.Ú.). V té samé době skupina ještě pod názvem Kmitací Adapter natočila také svoje první demo pod názvem „…že je magor“, které je svým soundem tak trochu českou odpovědí na německé Die Totenhosen (objevuje se na něm i cover verze Sex Pistols „Rock´n´roll Swindle“), nicméně obsahuje i novovlnné kousky s klávesami a dívčími sbory. Jako N.V.Ú. formace poprvé vystoupila na androšské akci v Hrádku u Nechanic (květen 1988).

V roce 1989 sestavu kapely tvořili Štěpán Málek (voc), Pavel „Pafka Van Lahven“ Doležal (g, voc), Renata Pavlíčková (ks, voc) a nově příchozí Aleš Vostřesz (bg) a Robert Molín (ds).

Těsně po revoluci došlo ještě ke změně na postu bubeníka – v kapele se objevil ostrý ranař Jiří „Jyřýček“ Franc, prošedší zkušeností v různých podzemních hradeckých kapelách (např. Evakuační balíček nebo Terpsychora) a ten také svým razantním, nekompromisním stylem hry na bicí vtiskl N.V.Ú. onu agresivní punkovou (hardcorovou) pečeť, bez které se neobejde žádný opravdový punk band.

N.V.Ú. je dodnes jedním z nejčastěji vystupujících tuzemských punkových souborů, a je mu úplně jedno, kde hraje – nicméně nejbližší jsou mu stále ony zaplivané hospodské sály, kde je kontakt s publikem nejbližší a kde energie vydestilovaná z dravého pódiového projevu kapely se na diváka přenáší v divoké, leč vřelé atmosféře punkové vzájemnosti.
SKU BP0072-2
Ean 8595050207223
Rok vydání 1994
Pořadové číslo 1000050695
Sleva Bez slevy
Doporučená prodejní cena 219,00 Kč

Štítky produktu

Štítky oddělujte mezerou. Víceslovné uzavřete v apostrofech (').