`
Popis |
Formát: Audio CD, 1. album Žánr: Rock, Folk, Country, World Styl: Blues Rock, Garage Rock, Psychedelic Rock, Indie Rock
Sestava: Phil Shöenfelt -- zpěv, elektrická, akustická a slide kytara Pavel Krtouš -- baskytara, doprovodný zpěv Jarda Kvasnička -- bicí, perkuze Josef Pavlovský -- elektrická kytara David Kabzan -- klávesy Jiří Schmachtel -- saxofon Emma McClune -- housle
Phil Shöenfelt -- texty, aranžmá, producent
PHIL SHOENFELT -- veterán londonýnské, manchesterské a newyorské punkové a post-punkové scény. Poté co ho v Londýně dostihla punková exploze 1976 - 1977 se přestěhoval do New Yorku. Zde hrál s několika kapelami z centra města (The Nothing a Disturbed Furniture). V roce 1981 založil skupinu Khmer Rouge s ex-Clash DJem Barry "Scratchy" Myersem, Marciou Schofield (později hrála na klávesy s The Fall) a Clausem Castenskioldem. První vystoupení se uskutečnilo v roce 1981 na White Columns Noise Festivalu organizovaném Thurstonem Moorem ze Sonic Youth. Na začátku 80. let Khmer Rouge odehráli nespočetně vystoupení v CBGB, The Peppermint Lounge, Danceteria a v The Ritz také jako předkapela např. s Alanem Vegou, Tomem Verlainem a s Nico. S The Clash odehráli spoustu koncertů na turné napříč USA.
Khmer Rouge přesídlili do Londonýna v roce 1984. Jeli jako předkapela The Fall na jejich dvou britských turné, se kterou také nahrával producent John Leckie. Kapela se definitivně rozpadla v roce 1986. Retrospektivní dvojalbum vyšlo u britského labelu Voiceprint v září 2004.
Poté se Phil vydal na sólovou dráhu. Přestal se svlékacími rytmy a politicizujícími texty, které byly v Khmer Rouge. Pustil se více do písničkářského teritoria. První sólový singl vyšel v rovce 1989 na labelu Marka E. Smithe Cog Sinister. Následovala dvě sólová CD Backwoods Crucifixion a God Is The Other Face Of The Devil. Vyšla u dvou různých nezávislých vydavatelství. Měla temnou atmosféru s bohatě vrstvenou hudbou a texty s bezútěšným ponurým obsahem.
Nick Cave & The Bad Seeds pozvali Phila jako zvláštního hosta na několik svých koncertů na začátku 90. let. V roce 1994 odehrál turné v České republice doprovázen členy skupiny Tichá dohoda. Během tohoto turné Phil potkal svou budoucí ženu Jolanu. V roce 1995 se rozhodl přestěhovat z Londýna do Prahy.
V roce 1996 dává dohromady skupinu Phil Shoenfelt & Southern Cross s českými muzikanty Pavlem Cinglem, Pavlem Krtoušem a Jardou Kvasničkou. Postupně se hudba stává tvrdší, rockovější, psychedeličtější i když má stále pevné základy v klasické písňové struktuře. Od roku 1996 Phil Shoenfelt & Southern Cross odehráli koncerty a festivaly ve spoustě zemí včetně Česka, Slovenska, Německa, Řecka, Rakouska, Švýcarska, Polska, Dánska, Ukrajiny a Maďarska. V duu s Pavlem Cinglem Phil odehrál ještě navíc spoustu vystoupení v USA, Velké Británii, Belgii a Norsku.
V roce 1997 s kapelou vydává album Blue Highway (Indies Records). V únoru 1999 vychází album Dead Flowers for Alice (Indies Records). Licenci převzal label Golden Core, který je součástí německé značky ZYX MUSIC a v říjnu 1999 ho uvedl do celosvětové distribuční sítě.
V roce 2002 Phil s kapelou dokončili práci na svém třetím CD Ecstatic. Kromě CD vyšel ještě maxisingl, na kterém se objevily rádiové střihy z Ecstatic a dvě verze Electric Garden. Tato skladba původně vyšla v roce 1990 jako Garden of Eden na Philově albu Backwoods Crucifixion. Byla přetočena za pomoci elektronických samplů a loopů. V říjnu 2004 vyšlo u německé značky Phantasmagoria (www.sireena.de) 2 CD Deep Horizon. Písně na tento výběr dával dohromady Phil z 9 různých CD včetně skladeb Fatal Shore.
Tak jako je Phil známý jako zpěvák, kytarista a autor hudby a textů písní, tak je také dobře známý publikováním svých románů a básní. Autobiografický román Feťácká láska (Junkie Love) jako první vychází nejdříve v českém překladu v roce 1997 následován dvojjazyčnou sbírkou básní a píňových textů Zelený hotel/The Green Hotel v Rioce 1998. Junkie Love vychází anglicky u Twisted Spoon Press v roce 2001. V roce 2002 s knihou vyhrává Firecracker Alternative Book Award (Drugs Books Category) v New Yorku. Od té doby byla ještě přeložena do italštiny a řečtiny.
|